• DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • NAŠE KNIHY
  • DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • NAŠE KNIHY
Laydeez do comics

3 postavy anime a mangy, které staví gender na hlavu

31/8/2016

0 Comments

 
Hrátky s genderem a stereotypy, které se k němu vážou, nejsou zrovna doménou českého komiksu. Stačí ale mrknout na tvorbu z jiné země – Japonska, a otevře se před vámi zcela jiný vesmír. Anime a manga, ve kterých si často nejste jistí, zda je hrdina muž, nebo žena, jsou na denním pořádku. A víte co? V Japonsku se už posunuli natolik, že autoři už občas odmítají deklarovat, k jakému pohlaví se jejich hrdina vlastně řadí.
Picture
Zdroje: fanpop.com, myanimelist.net, theotakusblog.wordpress.com
​Nedávno proběhl Natsucon, tedy festival japonské kultury. Součástí této akce byla i komiksová neděle, kde bylo možné potkat úžasné komiksové autorky z Norska, Běloruska nebo Německa. Co bylo ale stejně tak úžasné, byl fakt, že jsme byly přizvány i my z LDC! Kromě výsledků sympozia Gender:Redefined tak návštěvníky čekala i krátká přednáška inspirovaná Japonskem – a to právě na téma Gender-Bender, tedy anime hrajícího si s definicí genderu, prohazováním rolí nebo crossdressingem. A jelikož vám zkrátka nedokážeme nic upřít, tady máte krátké shrnutí přežvýkané do článku.
​

​Když na pohlaví nezáleží – TOP 3 postavy

1. HIDEYOSHI KINOSHITA (Baka and Test)
Picture
Zdroj: http://androgynousanime.blogspot.cz/

Hideyoshi bývá často naštvaný. Třeba ve chvíli, kdy chce vejít do pánské převlékárny, ale kluci ho posílají do té holčičí. Vzhledově totiž připomíná mnohem více dívku, co se psychiky týče, je spíše křehký a roztomilý. Přestože je prokazatelně mužem, okolí ho tak nevnímá.

Asi nejlegendárnější postava, co se týče Gender-Bender. Ostatně ze jména postavy „Hideyoshi“ se stal i název pro celou kategorie zahrnující muže, kteří působí jako dívky (aniž by třeba chtěli). Jen pro zajímavost - v roce 2009 se v rámci ankety
"Kono Light Novel ga Sugoi!" vyhoupl na příčku 1. nejoblíbenější mužské postavy. A 10. ženské. Fakt.
​

2. ZOE HANGE (Attack on Titans)
Picture
Zdroj: http://www.themarysue.com/

Vedlejší postava z populární mangy a anime Attack on Titans vzbuzuje ještě stále mnoho zmatku. Fanoušci se totiž nemohou dohodnout, jestli jde o ženu, nebo muže. Pomocnou ruku nenabídnou ani rodová zájmena, v manze se totiž téměř nevyskytovala. Anime verze tomu ale udělala přítrž a o Zoe už mluví jako o ženě. Sám autor Hajime Isayama má však jiný názor. Na nekonečné otázky fandů odpověděl tak, že sám odmítá v otázce pohlaví Zoe přesně odpovědět.  Prostě – na tom nezáleží.


3. SHUICHI A YOSHINO (Wandering Son)
Picture
Zdroj: http://houroumusuko.wikia.com/
Shuichi se odmalička cítí lépe v dívčích šatech a časem si uvědomí, že je spíš dívkou, než klukem. Jeho dětská kamarádka Yoshino dívkou je. Mnohem radši by se ale zařadila právě mezi chlapce. Wandering Son patří mezi vlajkové lodi transgender mangy a anime, crossdressing a prohazování genderových rolí totiž nepoužívá jako humorný prvek, ale ukazuje jeho reálnou stránku zasazenou do současného světa.
Věnuje se transgenderu citlivě, uvažuje nad důležitostí genderové identity jedince s důrazem na období puberty, které bývá v životě každého z nás klíčové.




Když se podíváme na tyto tři příklady, vidíme tři různé vývojové fáze přemýšlení o genderu. V Baka and Test sice ještě rozpor pohlaví jasně podporuje komické vyznění příběhu, nadnáší už však otázku „třetího pohlaví“. Zoe Hange publiku ukázala, že není nutné u každé postavy vědět, zda je biologicky mužem, nebo ženou (co by se změnilo, když bychom se přiklonili k jednomu, nebo druhému?). No a nakonec tu máme Wandering Son, příběh, který se už zajímá o emoce hrdinů, jejich motivace a souboj s moderní společností.

Tak co myslíte, co nás čeká dál?



Autorka: Tereza Drahoňovská
0 Comments



Leave a Reply.

    kategorie

    All
    Profil
    Recenze
    Report
    Zajímavosti

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.