• DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • NAŠE KNIHY
  • DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • NAŠE KNIHY
Laydeez do comics

Hrdinky - gender swap a oslava žen v komiksu

4/4/2017

0 Comments

 
Neklidem zmítaný komiks zrodil Hrdinky. Knihu o ženách zocelených žárem bitev. Proč? Protože už dlouho nejsme jen dámy v nesnázích. Působivá výpověď o genderové nerovnosti v komiksu je určená všem, koho aspoň někdy zarazila jediná ženská ve šmoulí vesničce. A pak těm, kdo si chtějí rozšířit obzory a dobře se přitom pobavit.

Picture
Zdroj: yagg.com
Za vším stojí konstatování francouzského scenáristy JC Deveneyho a komiksové organizace v Lyonu, že ženské hrdinky jsou zastoupené v komiksu stále jen vzácně. Když už se objeví na scéně, často jsou jen stereotypním obrazem společnosti, která nedoceňuje jejich intelektuální a individuální kvality. Typově vnadné pasivní ženy po boku úspěšných mužů. Co s tím? Jak přimět lidi, aby začali kriticky přemýšlet o předsudcích, které se často za komiksovými obrazy skrývají? Odpověď byla nasnadě: gender swap. Originální platforma založená na prohození rolí a částečně i na parodování originálu, ve kterém původní roli sehrál mužský hrdina.

Picture
"I ženský rod je vlastně v mužském rodě."


Avengerky, Asterixa, Obelixa, Tintina a další

JC Devey spolu s organizátory komiksového festivalu v Lyonu poprosili kreslíře a kreslířky, aby přispěli svým uměním, vybrali si jakýkoli komiks a překreslili ho do podoby, ve které bude mít výsadní postavení ženská hrdinka. Zrodila se celá galerie. Asterixa a Obelixa se společně vyhřívají pod egyptským sluncem, Tintina v šortkách prchá před nepřáteli v džungli a „kulturistka“ barbarka Conanka právě zachránila dva jemné a slabé muže před zkázou. Ilustrátoři dostali prostor zdůvodnit svůj výběr komiksu a v krátkém rozhovoru popsat, jak to vypadá s ženskými autorkami, postavami i čtenářkami dnes. Vznikl tak pozoruhodný soubor obrazů, interview, myšlenek, názorů a také statí týkajících se problematiky.

„Co je roztomilejší - malý rošťák (pozn. Petit Spirou), který chce přestřihnout šňůru u plavek dívky, co se právě koupe, nebo – malá slečna, která se stejným způsobem blíží s nůžkami v ruce k plavajícímu muži? Abych to zjistil, obrátil jsem role.“ Říká v jedné z kapitol kreslíř Yan Le Pon. Na odiv tak vystupují propracované břišní svaly muže i sexualita dívky a nejeden čtenář zřejmě pozvedne obočí. Co je u jednoho pohlaví normální reprezentace, je u druhého spíše zvláštní úkaz. Ostatně posuďte originál s genderově obrácenou kresbou sami.


Picture
Picture
Zdroj: coinbd.com
Víc než v roli predátora je obecně zakořeněné vidět ženské postavy jako potenciální oběti hodné zvláštní ochrany. V momentě, kdy se v obraze stane muž ženou a naopak, máme příležitost odhalit klišé. Naopak u dalších postav je například vidět, že nejsou nijak omezené v příslušnosti k rodu a může se s nimi ztotožnit každý.
 
Četba Hrdinek neznamená ponořit se do zoufalství, smutku a nerovnosti. Kniha jde nad rámec feministické literatury, nemoralizuje a přesně vystihuje atmosféru současného komiksu. V něm, i podle výpovědí mnoha dotázaných, žen stále přibývá, a to jak autorek, tak čtenářek. Velkou zásluhu na tom má podle ilustrátorky Cécile Morvan postava Wonder Woman, polobohyně a válečnice ze země Amazonek. Sama Morvan si vybrala pro svou kresbu ztvárnění Avangerek. Impozantní hrdinky v kontrastu pouze s jedním mužem – Černým Vdovcem.
 
Gender swap je u fanoušků komiksu oblíbený. Zajímavým úkazem je situace, když se komiks s mužským hrdinou prodával tak dobře, že vznikla i jeho ženská varianta jako třeba v případě Batgirl, Superwoman, Spidergirl nebo She-Hulk. Nové hrdinky byly oproti mužským kolegům často méně oděné a měly slabší schopnosti, ale byly tu.

PictureZdroj:http://blog.plafonddeverre.fr/post/heroines-dans-la-bd



"Poslouchejte, Šmoulinko… Vaše šaty, boty, účes, takhle to dál už nemůže šmoulovat… Jste moc „šmouxy“! Ruší to mé statečné malé šmouly při práci. Budu Vás muset vyšmoulovat z vesničky."


Musí být ženy v komiksu sexy?

Ženy v komiksu jsou většinu sexy. Je to špatně? Jako blonďatá šmoulice s krátkými šaty a podpatky vzbuzuje Šmoulinka náklonnost snad všech šmoulů. Ještě jako zlomyslnou, ošklivou a černovlasou ji poslal původně Gargamel  rozšmoulovat a rozvrátit dobré vztahy šmoulů. Pak stačilo trochu čar a kouzel Taťky Šmouly a byla z ní už kráska lámající šmoulí srdíčka. Ale co pocity Šmoulinky, když jí chodí po vesnici desítky polonahých „mužských“?! To bude asi navždy záhada.

Když Florence Dupré Latour kreslí ženskou avatarku Tintina, nakreslí ji v tílku a šortkách. Vzbuzuje to zvědavost. Musí být hrdinka sexy? Podle autorky ne, sama nevidí nic sexuálního ani v nahotě. V případě Tintiny pak rozhodně nepřemýšlela, jak hrdinku méně obléci, ale vzpomněla si, co sama nosila na Antilách, když vyrůstala. Děj příběhu se přeci jen odehrával v džungli… Sexualitu podle ní muži i ženy vnímají hodně odlišně. A to se projevuje i na stranách komiksů.
 

Picture

K doporučení!

JC Devey s lehkostí spojuje různé roviny konfrontace se stejným vizuálním i narativními stereotypy zobrazování žen v komiksu. Obrazy nás často vedou k tomu, že bereme ukázky plné předsudků za skutečnost a zapomínáme, že jsou čistě subjektivní, ideologicky orientované a prodělaly svůj vývoj. Kniha bravurně splňuje cíl, který si na začátku vytyčila. Vyvolává debatu a šíří poslání o ženské rovnoprávnosti. Určitě čtěte!

Autorka: Lenka davidová

Píše, fotí, cestuje, zajímá se o svět a mimo jiné i jeho odraz v komiksu. V diplomce se věnovala zobrazení válečných konfliktů 2. pol. 20. st. v tzv. devátém umění. V neposlední řadě je příznivkyně všeho francouzského.

0 Comments



Leave a Reply.

    kategorie

    All
    Profil
    Recenze
    Report
    Zajímavosti

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.