• DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • NAŠE KNIHY
  • DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • NAŠE KNIHY
KOMIKSODĚJKY

Superhrdinové z východního bloku

9/9/2015

0 Comments

 
Picture
Mezinárodní komiksové sympozium? Jasně, proč ne. Ale v Česku? Nechce se tomu věřit, ale je to tak. V sprnu totiž v malé vesničce Klenová proběhl u nás unikátní projekt, který dal dohromady české a německé komiksové autory. Co z toho nakonec vzniklo?

Picture
Počet obyvatel obce Klenová sotva přesahuje sto. V jejím středu stojí středověký hrad, na jeho hradby ale návštěvníci poslední dobou nešplhají jen kvůli výhledu. Mnohem častěji je totiž nalákají surreálné sochy, které z nich shlíží do klidného údolí. Ještě před pár lety byste je tam jen těžko zahlédli, jsou totiž součástí konceptu, který starodávnou stavbu mění v originální umělecké centrum. Vedle pokladny se nachází budova bývalé sýpky, nyní hradní galerie. Jako výstavní prostor slouží i zámecké budovy, v nichž jsou jak stále expozice, např. malby Vilmy Kotrbové, tak například (zanedlouho končící) průřez tvorbou česko-německé sochařky Mary Duras.
Právě v těchto idylických končinách sudetského pohraniční proběhlo ve dnech 14. - 30. srpna tohoto roku jedno ze snad úplně prvních komiksových sympozií na našem území. V průběhu dvou týdnů každý z účastníků vytvořil pětistránkový komiks a velkoformátovou malbu přímo na stěnu galerie. Brány galerie se otevřely i veřejnosti, každý se totiž mohl zúčastnit otevřeného komiksového workshopu. Součástí sympozia bylo i setkání s panem Františkem Wiendlem, odbojářem a mužem, který během socialismu převedl přes hranice desítky emigrantů.

Picture

S realizací pomohl grant, s hosty komiksový odborník


Za projektem, který probíhá díky Galerie Klatovy Klenová, stojí organizátorské duo pracovníků hradu Petra Mazáčová a Michal Lazorčík.
„Komiks se v poslední době rozvíjí čím dál víc, je o něm slyšet v médiích, ale v galeriích stále ještě pevné místo nemá. Na Klenové máme sympozia linorytu nebo např. česko-finské sympozium sochy, ale komiks nás napadl hlavně proto, že jsme chtěli něco dynamičtějšího,“ vysvětluje Petra. Oba organizátoři mají za sebou studium historie, z čehož částečně vzešlo téma převaděčství jako zastřešující motiv sympozia. Dalším stavebním kamenem se přirozeně stala šumavská příroda.

Picture
Na místě se z původních devíti nakonec sešlo celkem šest umělců, dva němečtí a čtyři čeští, já mezi nimi... S výběrem účastníků organizátorům pomáhal teoretik Pavel Kořínek, na německé straně to bylo o něco těžší. „Trošku jsme bojovali s neznalostí místní scény, ale hodně nám pomohly stránky Goethe institutu,“ upřesňuje Petra. V galerii působí druhým rokem a její primární pracovní náplní jsou animační programy pro děti a mládež. Sympozium je prvním podobným projektem, do kterého se organizačně pustila a jeho příprava trvala s přestávkami skoro rok. Velká část práce spočívala ve shánění financí.

Picture
„Vždycky je potřeba nějaký grant a díky tomu, že máme německého partnera, jsme se mohli obrátit na Česko-německý fond budoucnosti. Tam jsme podali grantovou přihlášku, kterou nám schválili. Větší část peněz ovšem pochází z galerijního rozpočtu,“ říká Petra. Na otázku ohledně případného příštího ročníku se unaveně rozesměje. „Ráda bych v příštích letech pokračovala, bavilo mě to. Ale uvidíme, je to časově náročné, buď za dva roky, nebo za čtyři, samozřejmě s jiným tématem.“

Picture
Téma převaděčství se může na první pohled zdát poměrně jednoznačné, každý z nás se ho ale chopil úplně jinak. Řada z nás čerpala z poskytnutých historických podkladů. Tomáš Chlud zpracoval příběh salesiánského kněze Tita Zemana, Sarah Zeese si vybrala osudy hned čtyři – každý z nich mapuje jeden absurdně provedený, leč úspěšný přechod přes hranice. Reálný podklad má i komiks Barbary Šalamounové, byť nepochází z knih, ale z vyprávění – o dohře jednoho nepovedeného útěku. Můj příspěvek čerpá z knihy Ženy v 3. odboji od Iva Pejčocha a skrz podobu počítačové hry čtenáře seznamuje s osudem jedné z nejúspěšnější převaděček - Jarmily Pšeničkové.

Picture
Příběh Marka Rubce působí věrně i bez konkrétního podkladu – je to ukázka archetypálního převaděčského příběhu. Někteří z účastníků se rozhodli k tématu přistoupit o něco abstraktněji, jako je to vidět na komiksu Lei Heinrich, která pokus o útěk z komunistického systému zrcadlí v řecké legendě o Aktaiónovi. Václav Šlajch se na téma podíval z trochu jiného úhlu a klade větší důraz na šumavskou přírodu – v příběhu o návratu krále Šumavy v podobě štvaného vlka. A nakonec Julia Penndorf, jejíž komiks se vymyká nejvíce – tvoří jej jednoduché grafické stripy a ilustrace, které zobrazují společenské problémy železné opony na leklých rybkách a v klecích chycených ptácích.

Picture
Výstupem sympozia bude výstava v klenovské sýpce, která potrvá do 31. října 2015 a následně se přesune do bavorského centra Bavaria-Bohemia v Schönsee, kde bude k vidění až do konce roku. Vystaveny budou jak všechny komiksy, tak velkoformátové malby a kresby, které doplňují jednotlivé příběhy. Pokud ale nemáte cestu do Klenové ani do Bavorska, nezoufejte. K sympoziu vznikne i katalog, který bude obsahovat komiksové příběhy, průběžnou zprávu o tom, jak sympozium probíhalo a doplněn bude i o články organizátorů a Pavla Kořínka. Distribuční náklad není velký, případní zájemci si mohou svůj výtisk zakoupit na stránkách galerie.


Autorka: Štěpánka Jislová
0 Comments



Leave a Reply.

    kategorie

    All
    Profil
    Recenze
    Report
    Zajímavosti

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.