• DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
  • DOMA
  • BLOG
  • NABÍZÍME
  • O NÁS
  • NAPIŠ
Laydeez do comics

Superhrdinové z východního bloku konečně na papíře

24/2/2016

0 Comments

 
Pamatujete ještě na mezinárodní komiksové sympozium v Klenové? Jelikož se mi konečně do ruky dostal sborník zde stvořených děl, rozhodně si tahle zajímavá akce zaslouží vydatné ohlédnutí. Ve svazku najdete celkem 8 komiksů od různorodé skupiny umělců s jediným společným tématem – převaděčstvím.

Picture
Musím přiznat, že mi sborník udělal hroznou radost. A to už jen z toho důvodu, že po přečtení článku o sympoziu v Klenové jsem byla jednoduše pěkně naštvaná, že si komiksy účastníků nemůžu nikde prohlédnout pohromadě. Další důvod mé radosti? Sborník vypadá moc pěkně! Jednoduchý minimalistický design, barevně odlišené stránky každého umělce... Like it.

Picture
Lea Heinrich: Aktaion

Ostatně klobouk dolů musím před zúčastněnými smeknout i z jiného důvodu. Převaděčství je vážně zajímavé. Ne, že ne. Je to oblast, o které nikdo nic moc neví a přitom skrývá spoustu úžasných příběhů. Ale přiznejme si – mít právě tohle téma jako zastřešující „zadání“ pro tvorbu komiksů? Uf! Právě proto jsem byla extrémně zvědavá na jednotlivá dílka, jelikož jsem si prostě nedovedla představit, jak se s tím kdo popere. A výsledek? Dostala mě úžasná variabilita! V rámci sborníku nenajdete dva komiksy, které by vám splývaly. Ač některé z nich příliš nepracují s dějem, občas ani se sekvencí jako takovou, ve výsledku to nevadí. Právě rozmanitost je totiž na sborníku vážně zajímavá.

Picture
Tomáš Chlud: Neposkvrněná srdce

 
Umělecká báseň i černobílá krása divoké přírody

 Provinile se přiznám, že mi jména německých účastníků nijak povědomá nejsou. O to zajímavější byla exkurze mezi ně. Zaujala mě například sladěná a postupně se vyvíjející barevnost Ley Heinrich, jejíž komiks bych tak trochu přirovnala k básni, a to díky její jednoduchosti, symbolice a přitom zdobnému zpracování. Mile mě překvapila také Sarah Zeese, která rozkreslila zajímavou mozaiku vážně neuvěřitelných pokusů o přechod hranic. I když by Sarah potřebovala trochu zamakat na kresbě postav, oslovil mě spíš její způsob nazírání krajiny a polarity barev.

Picture
Sarah Zeese: Šumavo...

V rámci českého osazenstva už se dostáváme k mnohem známějším jménům. Ve sborníku najdete stylově nezaměnitelného Tomáše Chluda, který se nepouštěl do žádných experimentů a očividně šel na jistotu. Na mou notu zahrála Štěpánka Jislová, která si pohrála s gamifikací příběhu (na to se nechám vždycky utáhnout), jen škoda, že v tak krátkém příběhu nelze herních prvků natolik využít a některé vyjdou trochu do ztracena. Zcela beze slov, zato s nášupem symboliky se pak tématu zhostil Václav Šlajch, který se ze začátku pustil i do zábavných formálních hříček, postupem času ale očividně začal docházet čas. I tak ale skvěle drží pozornost diváka nenechá ho příběh štvaného vlka toužícího po svobodě opustit.

Picture
Štěpánka Jislová: Pozor! Státní hranice

Co sborníku schází? Trochu osobní roviny

Kromě komiksů a profilů jejich autorů sborník obsahuje i krátký úvod týkající se sympozia a v neposlední řadě – fotografie z výstavy a velkoformátových děl, která komiksy doprovázela. To je bezva věc, ale přece jen mi ke štěstí ještě něco chybělo. A to osobní rovina. Chybí mi vyjádření umělců a nakouknutí do jejich názorů. Chybí mi popis toho, proč komiksy vypadají tak, jak vypadají. Chybí mi vyjádření ohledně toho, co autorům sympozium přineslo, o čem díky němu přemýšleli. Chybí mi fotografie z průběhu sympozia.

Picture
Barbora Šalamounová: Návštěva
Musím poukázat také na zajímavě řešenou dvojjazyčnost sborníku. Jelikož se při sazbě operovalo s poměrně velkým množstvím volného místa, překlad komiksu vždy zabírá protější stránku. I když text přímo kopíruje umístění svého kolegy v originálním jazyce, občas je celkem kumšt spojit si překlad s náležitým panelem. Na druhou stranu takto vzniká zcela nová jednotka - spojení textu a prázdné barevné stránky, která jakoby pomáhala vzniknout dalšímu uměleckému dílu. No nic. To mě jen tak napadlo.
Picture
Václav Šlajch: Návrat krále Šumavy
V každém případě není všem dnům konec a jelikož organizátoři naznačili, že by velmi rádi pokračovali i dalším ročníkem, budu se jen těšit, jak nás dokážou překvapit. Protože za všechno, co v posledním ročníku zvládli, se opravdu hluboce klaním. Džím pěsti a neemůžu se dočkat, jaké unikátní téma pro komiksové autory Klenová objeví!

Autorka: Tereza Drahoňovská
0 Comments



Leave a Reply.

    kategorie

    All
    Profil
    Recenze
    Report
    Zajímavosti

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.